Aktualności
Wycieczka do Włocławka
21 marca 2017 r. w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie ze Szkolnego Koła TMMB oraz sympatycy historii regionu kujawsko-pomorskiego za sprawą p. Ewy Jędrzejczak-Taranek wyruszyli na wycieczkę do „spichlerza Kujaw” WŁOCŁAWKA i okolic. Wsparcia opiekuńczego udzieliła p. Joanna Dobber-Woźnicka oraz rodzic p. Janusz Kapuściński. Zwiedziliśmy starówkę włocławską, przemaszerowaliśmy bulwarami nad Wisłą podziwiając nowoczesną marinę. Wietrznie a zarazem groźnie było na zaporze na Wiśle. W końcu dotarliśmy do Kowala - miejsca urodzin założyciela Bydgoszczy króla Kazimierza III Wielkiego. Zawitaliśmy do Brześcia Kujawskiego – grodu króla Władysława Łokietka. Niestety zamek , w którym w 1346 r. podpisano lokację Bydgoszczy - nie zachował się. Wiejskiej aury doświadczyliśmy w skansenie Kłóbka, gdzie na chwilę mogliśmy zaobserwować życie na polskiej wsi XIX/XX w. Wielkim zaskoczeniem okazały się megalityczne grobowce w Sarnowie, określane mianem „piramid kujawskich”. Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy uzdrowisko Wieniec-Zdrój, gdzie mogliśmy skorzystać z Aquaparku. Nasze historyczne WAGARY okazały się bardzo przyjemne. Zapraszamy za rok na kolejną wycieczkę po regionie !!!
Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć w "Zdjęciach"
Z wizytą w Muzeum Farmacji
13 marca dwie klasy z naszej szkoły: klasa „0” (pod opieką pani Iwony Gorzyckiej) oraz 3a (z wychowawcą: Moniką Najdek) pojechały do Muzeum Farmacji, mieszczącego się przy bydgoskiej aptece „Pod Łabędziem”. Na miejscu przywitała nas pani kustosz, która oprowadziła klasy po muzeum. Oglądaliśmy i podziwialiśmy eksponaty: historyczne flakony, ozdobne naczynia do przechowywania medykamentów oraz starodawne przyrządy aptekarskie. Pani wyjaśniła liczne pojęcia tematycznie związane z farmacją, określiła zakres obowiązków kustosza muzeum, prezentowała rośliny, niezbędne do wytwarzania leków. Po tej ciekawej historycznej lekcji, klasa 3a wybrała się na spacer głównymi ulicami Bydgoszczy, gdzie rozpoznawała i wskazywała ważne i znaczące miejsca w naszym mieście: Brda, Opera Nova, Parafia Farna (Katedra pw. Św. Marcina i Mikołaja), ratusz, rzeźba "Przechodzący przez rzekę", pomnik Kazimierza III Wielkiego, Stary Rynek.
Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć w "Zdjęciach"
Konkurs Recytatorski dla klas 0-3
8 marca 2017 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla klas 0-3 z cyklu Cztery pory roku pt. „W królestwie Pani Zimy” zorganizowany przez p. Magdalenę Chylińską i p. Danutę Mierzyńską. Recytatorzy zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych i prezentowali wybrany przez siebie wiersz o zimie. Na konkursie panowała serdeczna atmosfera, a publiczność gromkimi brawami oklaskiwała uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Wszyscy byli wspaniali!!! wyniki konkursu...
Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w "Zdjęciach"
Wycieczka historyczna po Bydgoszczy klas czwartych
7 marca 2017 roku uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli w wycieczce historycznej po Bydgoszczy zorganizowanej przez p. Ewę Jędrzejczak- Taranek. Wyruszyliśmy przede wszystkim na spotkanie z ARCHEOLOGIĄ do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej (Biały Spichlerz). Po drodze ukazał nam się kościół Św. Trójcy - zbudowany przez Polaków w czasie zaborów oraz ciekawe obiekty znajdujące się na Wyspie Młyńskiej. Zwróciliśmy uwagę na nazwy ulic, którymi wędrowaliśmy. Naszą uwagę przykuła nazwa Nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy a także most im. Krzysztofa Klenczona. Najwięcej atrakcji i wiedzy czekało na nas w interaktywnym muzeum poświęconym pradziejom człowieka. Pani archeolog Jolanta Łoś zaprosiła nas do kina pradziejowego oraz zapoznała nas z życiem ludzi w pradziejach. Swoją wiedzę utrwaliliśmy rozwiązując kartę pracy, a trzy pierwsze zespoły, które rozwiązały najszybciej zadania otrzymały pamiątkowe bydgoskie pocztówki.
Zdjęcia z wycieczki można zobaczyć w "Zdjęciach"
W-F w Parku Trampolin
W poniedziałek 6 marca klasa 3a wraz z wychowawczynią Moniką Najdek wybrała się na nietypową lekcję edukacji fizycznej. Uczniowie odwiedzili Jumpin Place – Park Trampolin, mieszczący się w Bydgoszczy przy ul. Zygmunta Augusta. Tam, pod okiem wykwalifikowanego instruktora w specjalnych antypoślizgowych skarpetkach, dzieci ćwiczyły skoki do basenu wypełnionego gąbkami, wykonywały akrobacje powietrzne, grały w piłkę, a nawet ścigały się. Korzystały z dużej areny, na jaką składały się mniejsze trampoliny, świetnie się bawiąc i wykonując przeróżne ćwiczenia fizyczne. Celem wycieczki było wyrabianie w dzieciach nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego, wdrażanie do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz rozwijanie zainteresowania sportem. Wszystkie te założenia zostały zrealizowane w oparciu o fantastyczną, wyskokową zabawę całej klasy.
Zdjęcia z zajęć można zobaczyć w "Zdjęciach"
Przywróćmy dzieciom uśmiech
Po raz kolejny Samorząd Szkolny zaprasza do udziału w akcji zbierania makulatury. Akcja organizowana jest przez Fundację przyjazny Świat Dziecka i polega na zbiórce makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka. Zbieramy zalegające w domach gazety, czasopisma zużyte zeszyty, luźne kartki papieru, książki bez sztywnych okładek. Makulaturę gromadzimy w domach. Pod koniec kwietnia wyznaczone będą 3 dni, w trakcie których będziemy przynosili zebraną makulaturę do szkoły. Organizatorzy akcji odbiorą ją w wyznaczonym dniu.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej a także uczniów naszej szkoły z koła historycznego (Szkolne Koło TMMB pod opieka p. Ewy Jędrzejczak-Taranek) - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.
Wspólnie dbamy o pamięć o historii tych Żołnierzy! Uczniowie całej szkoły mogli obejrzeć prezentację multimedialną prezentowaną na holu głównym podczas przerw oraz zapoznać się z życiorysami Żołnierzy Wyklętych. Rozbrzmiewała również muzyka poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez Jędrzeja Szmeltera z klasy Ic gimnazjum. W każdej klasie minutą ciszy uczczono pamięć żołnierzy oraz odczytano podstawowe informacje dotyczące upamiętnienia tego dnia.. Dziękujemy za to Klaudii Gryczce z klasy IIIa oraz Jędrzejowi Szmelterowi z klasy Ic gimnazjum. Na dużej przerwie uczniowie ze Szkolnego Koła TMMB w strojach apelowych a także żołnierskich z opaskami biało-czerwonymi z napisem AK odśpiewali hymn państwowy, zachęcając w ten sposób pozostałych uczniów do oddania pamięci poległym za Ojczyznę.
Zdjęcia z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych można zobaczyć w "Zdjęciach"
Spotkanie klasy 6a i 6b z panią Marią Pasińską
1 marca 2017 r. uczniowie klasy 6a i 6b spotkali się z Panią Marią Pasińską – świadkiem historii. Wszystko odbyło się w ramach lekcji historii przygotowanej przez nauczycielkę p. Ewę Jędrzejczak-Taranek. Młodzież miała okazję poznać losy rodziny pani Marii urodzonej w Wilnie w czasie II wojny światowej i zapoznać się ze źródłami historycznymi. Wiedza uczniów została wzbogacona o informacje, których nie ma w podręczniku m.in. o zbrodni dokonanej przez nazistów na ludności polskiej i żydowskiej w Ponarach czy życiu codziennym Polaków na Kresach w okresie okupacyjnym.
Serdecznie dziękujemy Pani Marii za przybycie do naszej szkoły.